Koraki do sanjskega poklica

Iskanje poklica je lahko težak in dolgotrajen proces. Ključno je, da se dovolj dobro pripravimo ter se izobrazimo preden začnemo iskati poklic. Zelo pomembno je, da se že v srednješolskih letih začnemo pripravljati na izbiro poklica. Dejstvo je, da se za nas, dijake 2.D, bliža čas, ko se bomo morali odločiti o tem, kaj bi radi počeli vse življenje in zavedamo se, da je najti pravo pot in pravi poklic težko. A kljub temu verjamemo, da ni nemogoče. Upamo, da vam bodo nekateri izmed spodnjih nasvetov prišli prav, ko se boste odločali o svojem nadaljnjem študiju in poklicni poti.
Vir: www.gamasutra.com

Korak 1: Prepoznaj svoje sposobnosti in interese.

Prvi korak je, da prepoznamo v čem smo dobri. Analize svojih sposobnosti in ambicij se lahko lotimo na več načinov. Na spletu obstaja ogromno strani, ki ponujajo najrazličnejše vprašalnike o interesih in osebnostnih lastnostih, ki ti na podlagi tvojih odgovorov predlagajo določene študijske smeri oziroma poklice.

Tukaj so povezave do nekaterih izmed njih:








Eno izmed zelo pomembnih vprašanj, ki bi si ga moral zastaviti vsak posameznik je: »Kaj bi počel, če denar ne bi bil ovira?« Vse prevečkrat se namreč dogaja, da se mladi odločajo za določen študij glede na razpoložljiva delovna mesta in želje staršev, sorodnikov, prijateljev. Velikokrat to vodi do nezadovoljstva s študijem in izpisom. Zato je pomembno, da razmisliš o tem, kaj resnično veseli tebe in kateri poklic bi ustrezal tvojim željam. Premisli o svojih močnih področjih in hobijih, ki jih imaš. Morda lahko tudi s pomočjo hobijev prideš do poklica, v katerem boš zadovoljen. O svojih interesih in sposobnostih se pogovori tudi s svojimi bližnjimi, prijatelji, profesorji in šolsko svetovalno delavko. Več informacij kot jih boš dobil o sebi, lažje ti bo pri odločitvi o poklicu.

Ko ugotoviš, kaj te zanima, si natančno poglej opise dela pri določenem poklicu. Pomembno je, da se zavedaš dobrih in slabih plati. Podrobnosti so pomembne. Tudi zaslužek mora biti v tvojih mislih – želiš postati milijonar ali zaslužiti zgolj dovolj denarja, da boš lahko preživljal svojo družino? Preglej tudi možnosti za zaposlitev v tvojem mestu, državi ali tujini. Kakšne so osnovne zahteve za določen poklic? Premisli, ali se boš tekom študija lahko približal tem zahtevam, ali bo to zate prenaporno.

Spodaj so povezave do spletnih strani, kjer lahko najdeš opise različnih poklicev:





Pomembno je tudi, da si pripravljen stopiti v stik z ljudmi, ki opravljajo pokic, ki te zanima. Pozanimaj se o kvalitetah in sposobnostih, ki so potrebne za opravljanje njihovega poklica in si jih zapiši. Prepričaj se o tem, kakšne so zahteve po ocenah na posamezni univerzi. Ali imaš dovolj točk za vpis? Katere predmete moraš opraviti na maturi? Kakšno mora biti tvoje povprečje? Ali lahko morda počneš kaj v prostem času, kar bo služilo kot referenca pri vpisu? Izkušnje so zelo pomembne; volunterstvo je visoko cenjeno. Morda je smiselno, da razmisliš o dodatnem izobraževanju (pozanimaj se tudi o štipendijah, ki omogočajo lažje dodatno izobraževanje). Če obstaja možnost, preizkusi delo v različnih poklicih. Lahko zaprosiš za pripravniško mesto ali pa se odločiš za poletno delo ali delo v popoldanskem času.

Na zavihku »Različni poklici« na tem blogu lahko najdeš informacije o naslednjih poklicih:

KIRURGIJA, PSIHOTERAPIJA, IGRA, FIZIOTERAPIJA, ZGODOVINA, ARHITEKTURA, VETERINA, GEODEZIJA, KEMIJA, GENETIKA, PEDAGOGIKA (VZGOJITELJ, UČITELJ), KRIMINALISTIKA, FARMACIJA in PRAVO (ODVETNIK) ter o ŠTUDIJU V TUJINI.

Korak 2: Uredi dokumente in prilagodi svojo socialno podobo.

Ko ugotoviš kateri poklici te zanimajo in kaj bi rad študiral, je zelo pomembno, da pripraviš svoj življenjepis. Zelo smiselno je, da s pripravo življenjepisa začneš že v srednji šoli in da vanj vključiš vse aktivnosti, pri katerih si sodeloval, vsa potrdila ter priporočila, ki si jih dobil.

Spodaj je povezava do spletne strani, s pomočjo katere lahko začneš pripravljati svoj življenjepis in ki ti lahko pomaga ne samo na slovenskem temveč tudi na evropskem trgu dela:



Na tej spletni strani lahko dobiš tudi informacije o mednarodnih izmenjavah, učenju tujih jezikih, prostih delovnih mestih, ipd.
Pomembno je, da se že od malih nog zavedaš pomembnosti objavljanja osebnih informacij na svetovnem spletu. To velja predvsem za socialna omrežja, na katerih ljudje objavljajo marsikaj. Zavedati se moraš, da bo tvoj bodoči delodajalec brez dvoma preveril socialna omrežja, da bi pridobil širši uvid v tvoje življenje in osebnostne karakteristike, zato bodi previden, ko objavljaš fotografije ali svoje mnenje na spletu.

Korak 3: Trdo delaj in se nikoli ne predaj!

Bodi potrpežljiv in se ne predajaj kljub težkim obdobjem. Uresičevanje sanj traja nekaj časa in je postopno. Zavedaj se, da je dandanes veliko konkurence na trgu dela in da so možnosti zaposlitve majhne. Službo išči preko interneta, v časopisih, pri prijateljih. Lahko pošlješ svoj življenjepis tudi kar v podjetja.  Pridobi si reference od ljudi, pri katerih si opravljal poletna dela ali pripravništvo. Poprosi za reference tudi svoje srednješolske in univerzitetne profesorje in odgovorne v organizacijah, kjer si opravljal voluntersko ali kakršnokoli drugo delo.
Ko si povabljen na svoj prvi intervju se moraš temeljito pripraviti. Na spodnji povezavi si lahko prebereš nekaj nasvetov o tem, kako poteka dober intervju:


Bodi pripravljen na zavrnitev, ki naj ti predstavlja priložnost za učenje na lastnih napakah. Če ti uspe in dobiš službo, ki si jo želiš, se zavedaj, da bo potrebno delati in da bo prišlo tudi do slabih dni, vendar naj te to ne odvrne od dela. Če si pravilno izbral poklic in na splošno uživaš v njem, te tudi manjše ovire ne bodo zaustavile na tvoji poti.

Ti koraki so le osnovni. Če želite bolj podrobne korake, si poglejte spodnje vire:






Spletna stran, na kateri so združeni različni pripomočki za učinkovito načrtovanje kariere in iskanje zaposlitve:


Spletna stran, ki ponuja navodila za samostojno načrtovanje kariere, postavljanje kariernih ciljev in spremljanje uspešnosti:



Pripravila: Rok Caserman in Urban Lečnik Spaić