Karierno svetovanje na Gimnaziji Vič



PROGRAM KARIERNE ORIENTACIJE na Gimnaziji Vič v šolskem letu 2015/2016



Ljudje si želimo, da bi bili srečni, zdravi, uspešni … Pomemben delež predstavlja zaposlitev in najbolj srečni in najbolj uspešni so ljudje, ki lahko združijo svoj hobi s svojim poklicnim področjem, delom, ki ga opravljajo v službi in s katerim poskrbijo za finančno plat svojega življenja.
 
Zato na srednjih šolah v Sloveniji in še posebej na šolah, kjer dijaki zaključijo s splošno maturo, posvečamo veliko pozornosti njihovim močnim področjem, talentom in razvijanju znanj in spretnosti, ki so jim lahko v pomoč, ko se odločajo kateri program, fakulteto in univerzo bodo izbrali za izobraževanje.


V prvem letniku zato izvajamo program v katerem  dijaki spoznavajo sebe in svoje želje, se učijo postavljati cilje in razmišljamo o tem, kako lahko zastavljene cilje dosežejo. Pogovarjamo se o smislu življenja. Program v prvem letniku vključuje približno 10 – 15 ur. Izpeljemo ga prvi šolski dan, ko dijaki spoznavajo nove sošolce, učitelje, šolsko okolje in imajo priložnost spoznati imena sošolcev in povedati kaj o sebi in spoznati svoje sošolce in njihove interese, hobije …
Nadaljujemo na spoznavnem taboru, kjer dijaki preživijo dva dneva skupaj s profesorji, kjer se družijo neformalno in za njih pripravimo dejavnosti, kjer se bolj podrobno predstavijo, kjer delajo v skupinah, spoznavajo sebe in sošolce v drugačnih razmerah kot v šoli in v razredu. Ure izvajamo v šolski svetovalni službi in profesorji z dodatnimi znanji. 

Spoznavni tabor





Šolska psihologinja v razredu izvaja program, ki ga imenujemo »Učinkovito učenje«. V tem programu spoznavajo svoje želje, sposobnosti, organizacijo časa, postavljanje vizije, razmišljajo o tem koliko truda so pripravljeni vložiti v doseganje svojih ciljev in uspeha v šoli in v življenju. Seznanimo jih z uspešnimi tehnikami učenja, delovanja spomina, vpliva čustev na učinkovito učenje…
Te ure se izvajajo kot dejavnosti, ki niso vključene v redne ure gimnazijskega programa, se pa dijakom upoštevajo kot del obveznosti na šoli.

V drugem letniku si dijaki lahko izberejo področje, ki jih še posebej veseli in zanje organiziramo tudi raziskovalne tabore, kjer bolj podrobno spoznajo raziskovalne metode in področje pri posameznem predmetu.

Raziskovalni tabor - analiza morske vode


Raziskovalni tabor - krajevna kulinarika

Raziskovalni tabor - ogled vinske kleti

Raziskovalni tabor - pasje zavetišče


Raziskovalni tabor - Fructal - proizvodnja soka


Raziskovalni tabor - Pipistrel




Na področju karierne orientacije pa se v razredu predstavijo njihovi starši, ki jim povedo kakšno delo opravljajo, kakšna izobrazba je potrebna za to, kako lahko napredujejo na delovnem mestu in seveda, kaj je njih najbolj navdušilo, da so izbrali to področje.


V tretjem letniku dijakom šolska svetovalna delavka predstavi možnosti, ki jih imajo za vpis na fakultete v Sloveniji in v tujini. Pogovarjamo se o tem kaj si želijo, na katerih področjih so posebej nadarjeni, katera področja pa bi lahko še razvijali, seznanimo jih s postopki prijave za vpis in možnostmi izbire študijskih programov. Imajo možnost individualnega svetovanja v svetovalni službi.

Izobraževanje v tujini
V četrtem letniku jim podrobno predstavimo razpis za vpis, pogoje, ki jih morajo izpolnjevati za vpis na posamezno fakulteto in jim omogočimo individualno svetovanje pri šolski psihologinji. Izpeljemo tudi več ur v razredu, kjer razmišljajo o sebi in o svojih ciljih, svojih močnih področjih in možnostih za zaposlitev. Vsako leto tudi pripravimo »poklicni maraton«, na katerega povabimo približno 20 fakultet. Na teh srečanjih profesorji in študentje povedo kakšni so pogoji za vpis, študij, nadaljevanje izobraževanja in zaposlitev.  Na ta poklicni maraton povabimo tudi dijake tretjih letnikov. Poleg tega vsako leto organiziramo za dijake drugega, tretjega in četrtega letnika, predstavitev študija na fakultetah v tujini, povabimo nekdanje dijake naše šole, ki jim povedo kaj so izbrali za študij, kje so se zaposlili in kako so s tem zadovoljni.


Poklicni maraton na Gimnaziji Vič






Predavatelji; predstavniki fakultet







Prav tako vse dijake četrtega in tretjega letnika povabimo na prireditve, ki jih organizirajo fakultete in delovne organizacije in kjer lahko dijaki pridobijo vse potrebne informacije o študiju in zaposlitvi. Omogočimo povezavo do zavoda za zaposlovanje in s testi lahko odkrivajo katero bi lahko bilo njihovo področje dela.
Vsem dijakom nudimo podporo pri prijavi za fakulteto v Sloveniji in v tujini.
Prav tako spremljamo naše nekdanje dijake kam so se vpisali in kako uspešni so pri študiju in to vključimo v evalvacijo našega dela na šoli.

Pri karierni orientaciji imamo v Sloveniji podporo zunanjih inštitucij, kot so karierni centri na fakultetah, Zavod za zaposlovanje in vpisni center, kjer vodijo vpis in prijave in poskrbijo za izbirni postopek vpisa na naslednjo stopnjo izobraževanja.
Za osebni razvoj dijakov jim ponudimo tudi tečaje avtogenega treninga in meditacije (čuječnosti), kjer lahko spoznajo tehnike, ki jim pomagajo, da so bolj mirni, sproščeni in osredotočeni.


Pripravila: Majda Jus Ašič, univ. dipl. psih.
                 Certificirana EuroPsy psihologinja