Priprava na intervju
- Poišči čimveč informacij o delovnem mestu že pred intervjujem. Pozanimaj se na zaposlitvenem centru ali zavodu za zaposlovanje.
- Na list papirja zapiši svoje kvalifikacije in izkušnje in razmisli o tem, kako se navezujejo na želeni poklic. Zakaj naj zaposlijo tebe in ne nekoga drugega?- Pazljivo izberi oblačila za intervju; nihče te ne bo zaposlil, če boš dajal vtis kot da si pravkar prišel iz diskoteke. Če ti je všeč ali ne - videz je pomemben.
- Pozanimaj se o lokaciji, kjer bo potekal intervju in navodilih za pot. Bodi točen - oziroma še bolje - pridi nekaj minut prej.
- S seboj prinesi pisalo; verjetno te bodo prosili, da izpolniš prijavnico. Na vsa vprašanja odgovori čimbolj iskreno. Piši čitljivo. Med intervjujem bo delodajalec preletel tvojo prijavnico in pomembno je, da zna prebrati tvojo pisavo.
- Pred intervjujem jej lahko hrano in pojdi na stranišče. Če tega ne boš storil, se zna zgoditi, da boš med intervjujem premišljeval o odhodu na stranišče.
- NIKOLI ne vstopi v prostor za intervju z žvečilnim gumijem ali bonbonom v ustih .
- NE pozabi prinesti s seboj različnih priznanj, certifikatov, primerov tvojega dela ali priporočilnih pisem, ki so jih napisali tvoji učitelji oziroma prejšnji delodajalec.
Med intervjujem
- Namen intervjuja je poizvedeti več o tebi in ugotoviti ali si primeren kandidat za delo. Delodajalec bo to preverjal z vprašanji. Način, s katerim boš odgovarjal na vprašanja, bo pokazal kakšne vrste oseba si in ali tvoja izobrazba, veščine in izkušnje ustrezajo njihovim zahtevam.- Potrudi se odgovoriti na vsako vprašanje, ki ti ga zastavijo. Bodi jasen in jedrnat. Nikoli ne odgovori zgolj z "Da" ali "Ne" ali skomigni za rameni.
- Če nečesa ne znaš, to tudi priznaj. Poudari, da se se pripravljen naučiti.
- Pokaži zdravo mero navdušenja, ko ti delodajalec razloži, kaj vse obsega delo. Osredotoči se na delodajalčevo razlago in imej pripravljeno vsaj eno vprašanje o delu, če ti delodajalec ponudi možnost, da vprašaš kaj o delu. Na ta način boš pokazal, da te delo zanima in da si naredil domačo nalogo.
- Oglašuj sam sebe. To ne pomeni, da pretiravaš (ker te bodo kasneje dobili na laži) ali pa da premalo ceniš svoje izkušnje in interese.
- Na koncu intervjuja postavljaj vprašanja, na primer o plači, urah, dopustu in možnosti dodatnega usposabljanja.
- NE pozabi seči delodajalcu v roko, ko prideš in odideš.
- NE usedi se na stol dokler te ne povabijo, da to lahko storiš.
- NE otežuj dela delodajalcu s smehom, zehanjem, dolgovezenjem ali nastopaštvom.
- NIKOLI ne poudari svojih slabih strani, na primer težave z zgodnjim vstajanjem. Vedno se pokaži v najboljši luči: še posebej pripravljenost za delo in čut za odgovornost.
Po koncu intervjuja
- Po koncu intervjuja se delodajalcu zahvali. Klic ali pismo zahvale lahko spomnita delodajalca na tvojo pripravljenost za delo.- Razmisli o tem, kako si se predstavil: ali bi lahko kaj naredil bolje? Če je odgovor pritrdilen in če ne uspeš dobiti dela, se lahko na ta način pripraviš na naslednji intervju.
Vir: Jones, Leo: New Progress to First Certificate, Cambridge University Press, 1997
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Opomba: Komentarje lahko objavljajo le člani tega spletnega dnevnika.